Průvodce tréninkovými zkouškami

Na co jste se ptali a co byste měli vědět ještě před přihlášením

Obecně

Mnoho lidí, kteří s obedience teprve začínají, netuší, že úspěšné závodění a skládání zkoušek není pouze otázka precizního naučení jednotlivých cviků a prvků. Správný obedience trénink by měl být jako skládačka. Pes se učí zpočátku jen jednoduché části cviků, které se posléze poskládají v celý prvek - například aby mohl pes skvěle aportovat, musí se zvlášť naučit držet činku bez překusů, zvlášť pohybovat se s ní a zvlášť se učí rychlost i přiřazovanání  k noze. Teprve když toto všechno umí, je možné jednotlivé dovednosti  složit dohromady a vyslat psa pro aport. Většina psovodů si však neuvědomuje, že výkon psa na závodě je rovněž vlastně jeden dlouhý řetězec, který se skládá z jednotlivých cviků. Jako rozhodčí se často setkávám s tím, že pes sice zvládá určitý cvik perfektně, avšak na závodě jeho výkon s každým dalším předvedeným cvikem klesá a páníček se pak diví, proč to pes najednou "neumí", když na zahradě podává skvělé výkony.Důvodů může být více, nejčastějším však je, že psovod nevěnoval dostatek času přípravě psa na celek - na zkoušku nebo závod. Mám za to, že tréninkové zkoušky či zkoušky nanečisto jsou velice důležité a jsou nejlepším způsobem, jak psa na situaci oficiální akce připravit. 

Kdy jít na tréninkové zkoušky?
Na TZ zpravidla chodí týmy, které už mají jednotlivé cviky "zmáknuté" a chtějí si vyzkoušet závodní atmosféru a prostředí. Není však nutné, aby pes uměl před "tézetkami"  všechno. Čím dříve a čím častěji bude pes zažívat situaci , tím méně jej pak rozhodí  závod skutečný. Náš Safir například zažil první zkoušky nanečisto v 5 měsících, kdy vlastně předvedl jen pár jednoduchých prvků na závodním place. Můžete si vybrat jen několik cviků a ty, co ještě nemáte docvičené, vynechat. Důležité je nebát se toho a brát tézetka jen jako další z druhů tréninku.

Jak to chodí na tréninkových zkouškách?
Zpravidla probíhají TZ velice podobně jako zkoušky oficiální. Předvádí se cviky dle zkoušebního řádu (pokud se nedohodnete s pořadateli jinak) a je přítomen rozhodčí i steward, takže si psovod trénuje vydávání povelů a po výkonu dostane slovní hodnocení, kde mu rozhodčí shrne, na co se v tréninku zaměřit. 

Jak je to s odměňováním?
Odměňování je na všech našich tréninkových zkouškách povoleno - a to jak hračkou, tak pamlskem. Je čistě na vás, zda se rozhodnete psa odměňovat a jak často. Svého psa znáte nejlépe sami, osobně však doporučuji na prvních tézetkách odměňovat často, protože pro psa bude taková situace nová a o to těžší, než na klasickém tréninku. Pokud už za sebou nějaké zkoušenosti se závody či TZ máte, odměňujte podle potřeby. Já kupříkladu odměňuji cca 1-2x za celou zkoušku nanečisto a to jenom mezi cviky a po cviku, který se mojí Míně povede zvlášť hezky. TZ nabízí skvělou možnost zbavit se zlozvyků i u psů, kteří za sebou mají bohatou závodní minulost a zjistili, že na závodě odměnu nedostanou, takže se přestávají snažit. Odměníte-li takového psa na TZ, překvapíte ho a můžete v něm znovu vypěstovat pocit, že i na závodním place je na co se těšit. Osobně doporučuji na tréninkové zkoušky vzít extra lákavé odměny a používat je pouze v této situaci. Pokud pes dostává na tréninku granulky a pouze na simulovaném závodě uvařené maso, je logické, že se pak bude i na skutečném závodě hodně snažit. Největší množství odměn doporučuji psovi dát po skončení všech cviků "za páskou", protože z toho si pak můžete vytvořit povzbuzující "závodní rituál".

Pokyny stewarda
TZ jsou skvělé také pro nezkušené psovody, kteří mají zmatek v tom, kdy jim steward velí a kdy ne. Na tréninkovém place si vše vyzkouší a na závodě je už nic nerozhází :-) Je však nutné si před prvními tréninkovými důkladně přečíst zkušební řád.

Stres a tréma
Stres i trému nechte doma, TZ berte opravdu jenom jako trénink, o nic vážného nejde. Naopak, když se budete příliš stresovat přemýšlením "co když uděláme ostudu", s velkou pravděpodobností vaši nejistotu pes vycítí  a může ho to poznamenat špatnou zkušeností se závodním placem. Snažte se tedy být ve zkušebním prostoru co nejvíce pozitivní a udělat všechno proto, aby se váš pejsek cítil skvěle a odnesl si ze "závodu" jen příjemnou zkušenost.

Hodně štěstí!
Lucia Stemmerová, rozhodčí a instruktor OB