Lucie Stemmerová

Oficiální rozhodčí obedience CZ

OB Životopis:

Jmenuji se Lucia Stemmerová, je mi 23 let a v současnosti studuji Fakultu humanitních studií UK. Obedienci se věnuji od jejího začátku v ČR - tj. od roku 2007. Jsem mezinárodní rozhodčí a oficiální instruktor Obedience CZ. Závodím se třemi psy - Bakem (border kolie) v OB3, Mínou (border kolie) v OB1 a Atýskem (maltézáček) v OBZ. Absolvovala jsem několik seminářů se zahraničními instruktory (Finsko, Rakousko, Rusko), z nichž při tréninku vycházím, čerpám však i ze svých vlastních zkušeností. Snažím se pracovat tak, aby pejsky trénink bavil a měli z něj radost.

Moji psi: Atýsek - maltézský psík, 11 let, zkoušky: OBZ, ZOP Atýsek je můj první pes. Vyprosila jsem si ho v páté třídě a měla jsem představu, že z něj vychovám policejního a záchranářského psa. Na pražském sídlišti jsme tehdy s ostatními dětmi s oblibou hráli "na poldy a zloděje" a Atýsek se coby policejní pes velice osvědčil, uměl zloděje pronásledovat a chytat za nohavici. Protože jsem si s pořízením prvního psa začala pořizovat i odbornou kynologickou literaturu a časopisy, zatoužila jsem s Aťulkou běhat agility. Po půlročním snažením jsem to však vzdala, protože to Atýska vůbec nebavilo. Atýsek se za každé situace chová jako urozený šlechtic a jeho výcvik byl velice obtížný. Na přivolání přišel až to sám uznal za vhodné a na jakýkoliv nátlak reagoval tím, že uraženě odráčel a odmítl se dál se mnou bavit. Až když jsem se o kynologii začala více zajímat a byla jsem starší, zjistila jsem, jaký přístup musím zvolit, aby byl ochotný se mnou spolupracovat. Dá se říci, že Atýsek byl a je můj velký učitel, který mi umožnil pochopit myšlení malých pejsků. Naše spolupráce nakonec vyústila v můj největší kynologický úspěch - Atýsek ve svých 10ti letech složil zkoušku OBZ.

Bak Fešák - border kolie, 7 let, český obedience šampion, čtyřnásobný účastník MS obedience Baka jsem si původně pořídila jako psa na agility, protože ačkoliv mě tento kynologický sport fascinoval, Atýsek jej shledal zcela nesmyslným (jedinou rozumnou překážkou pro něj byla kladina, protože ji lze využít jako molo k předvedení jeho krásy přihlížejícím :-)). Bakýn mé nadšení pro agility sdílel a vyrostl z něj fanatický agiliťák. Kdyby před něj někdo postavil háravou fenku a parkur, bude hypnotizovat překážky a fenky si ani nevšimne. Jak jsme se však dostali k obedience? Již od čtyř měsíců jsem s ním začala chodit na cvičiště na základní poslušnost. Bak byl jeden z mála psů v kurzu, kterého tyto "nudné" cviky bavily a plnil je s nadšením. Když jsem se pak dozvěděla o prvním chystaném závodu obedience v ČR, neváhala jsem Baka přihlásit, protože jsem tušila, že tento sport by nás oba mohl chytnout. Bak tam úspěšně složil zkoušku OB1, měsíc na to na další soutěži zkoušku OB2 a po dalších dvou měsících i nejvyšší zkoušku OB3. Teprve pak jsem však začala zjišťovat, o čem tento sport je a jezdila na semináře se zahraničními instruktory, abych se o správné metodice dozvěděla co nejvíce. Bakoušek má již svou kariéru - dá se říci - za sebou. Absolvoval přes 50 závodů, 4x reprezentoval ČR na Mistrovství světa a získal titul Český obedience šampion. V současnosti závodí už jen občas "pro radost", protože je to velký šoumen a miluje publikum a potlesk. Nejšťastnější je, když se může před někým předvádět. Při cvičení nepotřebuje hračky a pamlsky, stačí mu pochvala a obdiv přihlížejících Vyjma obedience se věnuje rovněž agility, sportovní kynologii a dogdancingu.

Mína - border kolie, 2 roky, zkoušky: OBZ, OB1 Mínečku jsem si vybírala cíleně jako psa na obedience a parťačku pro Baka. Je to taková šprtka snaživá, cvičení bere hrozně vážně a zodpovědně. Zatím jsme jen na začátku, nikam s ní nespěchám. Má složeno OBZ 3x na výborně a na jaře přestoupila do třídy OB1.